یکشنبه 30 اردیبهشت 1403

وبسایت دهستان فش

تابلو اعلانات فش263


تبلیغات ویژهیه سری دیگه از اطلاعات دهستان فش

امید وارم که خوش تون بیاد


از نظر موقعیت،زبان ،جمعیت ،طبیعت،اماکن ،مراسمات ،مشاغل
برای مشاهده به ادامه مطلب بروید

روستاي فش از توابع بخش مركزي شهرستان كنگاور استان كرمانشاه، با مختصات جغرافيايي 47 درجه و 56 دقيقه طول شرقي و 34 درجه و 35 دقيقه عرض شمالي، در 10 كيلومتري غرب شهر كنگاور و 100 كيلومتري غرب كرمانشاه قرار گرفته است . اين روستا از جنوب به كوه سه سنگه، از شمال شرقي و شرق به كوه كيتي و از شمال غربي به كوه سه تخت محدود شده است. روستاي فش از سطح دريا 1560 متر ارتفاع دارد و آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد كوهستاني است. رودخانه سراب فش در غرب روستا جريان دارد.

روستاي فش در قلمرو شهرستان كنگاور استقرار يافته است. با توجه به قدمت گورستان قديمي و بناي زيارتگاه امامزاده سيد جمال‏الدين‏ بن جعفر صادق (ع)، مي‏توان پيشينه تاريخي روستاي فش را به قرون گذشته مرتبط دانست.

مردم روستاي فش به گويش فشي كه تركيبي از زبان كردي با لهجه لكي است، سخن مي‏گويند و مسلمان و اكثراً پيرو مذهب شيعه جعفري هستند و برخي نيز پيرو اهل حق مي‏باشند.

براساس نتايج سرشماري سال 1385، روستاي فش 2500 نفر جمعيت داشته است. نظام توليد و بهره‏وري در روستاي فش براساس فعاليت‏هاي زراعي، دامداري و باغداري استوار است. گروهي نيز به فعاليت‏هاي خدماتي و توليد صنايع دستي اشتغال دارند.

مهم‏ترين محصولات زراعي اين روستا شامل گندم، جو، چغندر قند، عدس، سيب‏زميني و پياز است. زردآلو، سيب، انگور و گردو نيز از محصولات باغي روستا به شمار مي‏رود. مهم‏ترين محصولات دامي روستاي فش علاوه بر گوشت شامل توليد انواع لبنيات از جمله شير، ماست، كره روغن حيواني است. در كنار فعاليت‏هاي زراعي و دامداري، زنان و مردان روستا به توليد انواع صنايع دستي مانند قالي و انواع سازها از جمله تار، سه تار و تنبور اشتغال دارند.

روستاي فش، در دشت واقع گرديده و بافت مسكوني متراكمي دارد.اين روستا داراي دو بخش شمالي و جنوبي است كه به دليل جريان شاخه‏هاي سراب فش از يكديگر مجزا شده‏اند.

عمده‏ترين مصالح به كار رفته در خانه‏هاي روستاييان شامل آجر، خشت، سنگ و گل مي‏باشد.اكثر خانه‏ها يك طبقه ساخته شده‏اند و سقف‏هاي مسطحي دارند كه با تيرهاي چوبي و اندود كاهگل و يا قيرگوني پوشيده شده‏اند. تقريباً در همه خانه‏ها فضاهاي مشترك مانند اتاق‏ها، مطبخ، انبار غله، تنور نانوايي و سرويس‏هاي بهداشتي وجود دارد. اما به لحاظ معيشتي نحوه ساخت خانه‏ها متفاوت است. براي مثال در خانه خانوارهايي كه به دامداري اشتغال دارند مكاني براي نگهداري دام (آغل يا طويله) و در خانه اشخاصي كه به توليد صنايع دستي مي‏پردازند، محلي براي انجام فعاليت‏هاي مربوطه اختصاص يافته است. جاذبه‏هاي گردشگري روستاي زيباي فش به دليل موقعيت طبيعي و اقليمي خاص، به خصوص در فصول بهار، تابستان و اوايل پاييز، مناظر طبيعي و جلوه‏هاي حيرت‏انگيزي را به نمايش مي‏گذارد.

چشم‏انداز درختان بلند و سرسبز چنار و تبريزي، باغ‏هاي زيبا و مزارع خرم روستا بسيار ديدني و تماشايي است. يكي از مهم‏ترين جاذبه‏هاي طبيعي روستا، سراب زيبا و باشكوه فش است كه در نزديكي روستا قرار دارد و اطراف آن را درختان بلند جنگلي و گل‏ها و گياهان خودرو فرا گرفته است. روستاي فش، از اطراف به وسيله كوه‏هاي بلند و مرتفع احاطه شده است. سطح اين كوه‏ها كه از درختان و درختچه‏هاي كوتاه پوشيده شده، در فصول بهار و تابستان از سرسبزي و طراوت سرشار مي‏شود. انواع گياهان دارويي مانند گل گاوزبان، گل ختمي، شيرين بيان، آويشن و گون نيز در دامنه اين كوه‏ها يافت مي‏شود. قلمرو حيات‏وحش روستا زيستگاه انواع گونه‏هاي جانوري مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش و كبك است كه از ديگر جاذبه‏هاي طبيعي اين روستا محسوب مي‏شوند.

بناي امامزاده سيدجمال‏الدين بن جعفر صادق (ع)، كه از آثار مذهبي و تاريخي روستاست، ساختماني بسيار قديمي و آجري دارد. اين بنا از خارج چهار ضلعي و از داخل دايره‏اي شكل است و قطر دايره آن 67/4 متر مي‏باشد. بلندي بنا تا زير گنبد 185 سانتي‏متر است كه گنبدي آجري بر روي آن احداث كرده‏اند. در وسط بنا ضريح چوبي ساده‏اي قرار دارد و در زير آن سنگ قبري است كه عباراتي با خط كوفي بر سطح مياني آن نوشته دشه است. در اطراف امامزاده گورستان قديمي و وسيعي قرار دارد كه به قبرستان «كوفي فش» مشهور است. در اين گورستان سنگ قبرهاي شكسته و قطعه قطعه شده‏اي وجود دارد كه نوشته‏هايي به خط كوفي در آن‏ها مشاهده مي‏شود.

از مهم‏ترين مراسمي كه در اين روستا برگزار مي‏شود مي‏توان به مراسم روزه و نذر و نياز اهل حق اشاره كرد. در اين مراسم كه سه روز به طول مي‏انجامد، پس از افطار شب سوم، عيد خاوندگار را برگزار مي‏كنند. در مراسم اين عيد، عموم اهل حق نذري و قرباني مي‏دهند. از بازي‏ها و ورزش‏هاي بومي اين روستا مي‏توان به بازي‏هاي محلي قمچان، كوره كوره، پرش، سه پر، دو، كلارونكي، كتون باتزي، اقلانكم، قايم قايمكي و خزلوكه اشاره كرد.

مهم‏ترين موسيقي رايج روستا شامل نواختن ارگ در مراسم عروسي، تنبور در مراسم اهل حق و سنج و طبل‏نوازي در مراسم عزاداري‏هاي آييني است. مقام چمري كه مخصوص مراسم عزاست، در موسيقي اين روستا اهميت خاصي دارد. موسيقي چمري نوعي از موسيقي است كه براي مردان و بزرگان قوم و ائمه در مراسم سوگواري نواخته مي‏شود. تار وسه تار از آلاتي است كه در اين روستا ساخته مي‏شود و نوازندگان چيره‏دست تار و سه تار در اين روستا كم نيست.

مردم روستاي فش از پوشاك محلي خاص استفاده نمي‏كنند و لباس متداول آن‏ها، همان لباس مردم عادي متداول در كردستان و كرمانشاه مي‏باشد.انواع آبگوشت، خورشت قيمه، قورمه سبزي، عدس پلو، هليم، ترخينه (تركيبي از بلغور گندم و دوغ ترش)، آش شول، آش ترش، خورش خلال بادام و آش سوردام از غذاهاي محلي در اين روستا هستند.از مهم‏ترين توليدات صنايع دستي اين روستا مي‏توان به انواع آلات موسيقي و سازهاي ضربي و كوبه‏اي و انواع قالي‏هاي دستبافت اشاره نمود.

دسترسي: روستاي فش از طريق شهرهاي اسدآباد و تويسركان در استان همدان و صحنه و كنگاور در استان كرمانشاه قابل دسترسي مي‏باشد و جاده‏اي آسفالت دارد.

 

محقق : رضامرآتی

امتیاز : نتیجه : 1 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5بخش نظرات

این نظر توسط امید در تاریخ 1394/12/12 و 0:58 دقیقه ارسال شده است

سلام.واقعا گویش فشی ترکیبی از کردی ولکیه؟؟؟اونیکه من دارم میشنوم یه تم لریه با حاشیه لکی.میشه گفت یه مدل خاصی از زبان لریه!!!!!!!!!
پاسخ : این مطلب توسط رضا مرآتی ارسال شد باید از ایشون پرسید . هه .
بنده شخصا با نظر شما موافقم

این نظر توسط مرتضی در تاریخ 1392/06/17 و 9:01 دقیقه ارسال شده است

اصلا نمیخام فش را بکوبم خواستم بگم ازمهمان نوازی مردم فش بنویس و بگو صد رحمت به مردم کوفه .به خدا ما برای غذا نمیایم اونجا میایم دلمون باز بشه وگرنه غذای رستوران حرف نداره وجلوی ما خم میشن واحترام هم میذارن........دلم خیلی ....
پاسخ : درسته مرتضی جان ما اینجا فقط از خوبیا میگیم در صورتی که بدیها هم فراونن. کاری که دوستتون نسبت به شما انجام داده واقعا زشت بوده . ولی درست نیست اخلاق یکیو به همه نسبت داد. حتی اگه یه نفر هم دارای اون اخلاق نباشه به احترام اون نباید کلی گفت..


کد امنیتی رفرش


ورود کاربران


عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد


درباره ما

  وبسایت دهستان فش
  هر مطلبی که در مورد دهستان فش خواستید تو آرشیو جستجو کنید و اگه هم نبود خبر بدید تا عکس و مطلب مورد نظرتونو براتون بذارم jamali.saman@yahoo.com برای مشاهده بهتر وبلاگ از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید. تا باز شدن کامل عکسها شکیبا باشید........

آمار کلی سایت

  آمار مطالب آمار مطالب
  کل مطالب کل مطالب : 134
  کل نظرات کل نظرات : 361
  آمار کاربران آمار کاربران
  تعداد اعضا تعداد اعضا : 180

  آمار بازدید آمار بازدید
  بازدید ماه بازدید ماه : 8,258
  بازدید سال بازدید سال : 69,400
  بازدید کلی بازدید کلی : 970,740

  اطلاعات شما اطلاعات شما
  آِ ی پیآِ ی پی : 44.221.70.232
  مرورگر مرورگر :
  سیستم عامل سیستم عامل :